Strona główna
O battodo słów kilka
Historia miecza
Konstrukcja miecza
Stopnie
Zawody
Słowniczek pojęć
Linki
Kontakt









Valid HTML 4.01 Transitional

Valid CSS!











    

Historia miecza japońskiego
~

Miecze do Japonii przywędrowały z Chin i Korei. Początkowo miały prostą klingę- miecz o takiej budowie nazywamy chokuto. Początek historii japońskich mieczy, tzw. nippon-to, należy datować mniej więcej na VII w. n.e., kiedy zaczęto kuć pierwsze stalowe egzemplarze. Następcami chokuto były tachi- miecze nieco dłuższe od późniejszych katan, noszone ostrzem do dołu. Ich długość wynosiła ok. 2 shaku. Do walki przede wszystkim z jazdą piechota używała długich mieczy o-dachi, o długości ponad 3 shaku. Istniały też ko-dachi- krótkie miecze dwuręczne, o ostrzu krótszym niż shaku, używane głównie do walki w budynkach.




Chokuto


Miecz tachi


Długi miecz o-dachi


Krótki miecz ko-dachi

Miecze, które można nazwać kataną, zaczęto kuć dopiero w XVI w.- zastąpiły wtedy używane do tej pory tachi. Katanę nosi się ostrzem do góry, a jej długość wynosi ponad 2 shaku. Razem z kataną "na rynku" pojawiło się wakizashi- krótki miecz, trzymany zazwyczaj jedną ręką, o długości 1-2 shaku. Katanę mogli nosić tylko arystokraci oraz samurajowie, przywilej noszenia katany nazywany jest z japońskiego taito-gomen. Często noszono ją w parze z wakizashi i walczono dwoma mieczami jednocześnie- taki styl walki nazywamy nito. Istnieją jeszcze miecze o ostrzu krótszym niż 1 shaku, zwane tanto- w warunkach europejskich nazwalibyśmy je raczej nożami, jednak należy zwrócić uwagę, że są kute dokładnie tą samą techniką, co ich więksi "krewniacy".
W XVII w. następuje początkowo bardzo powolny, potem coraz szybszy upadek tradycji samurajskich, przypieczętowany wydanym w 1876 r. zakazem noszenia mieczy. Wkrótce jednak do mieczy powrócono, tyle, że nie były to już katany, a nowa klasa mieczy- gunto, czyli miecze wzorowane na szablach europejskich, noszone ostrzem do dołu, z żelazną pochwą. Miecze te były w latach 30. i 40. XX wieku produkowane maszynowo, co sprawiało, że nie były zbyt dobrej jakości- miecze z tego okresu nazywamy showa-to.
Po II wojnie światowej miecze japońskie były niszczone lub wywożone do USA, a władze okupacyjne wydały zakaz produkcji mieczy, odwołany dopiero w 1953r. Miecze produkowane od tego okresu do czasów współczesnych noszą nazwę shinsakuto.


Miecz gunto

Tanto

Powrót na górę strony